TIP sp. z o.o.

Nazwa firmy: TIP sp. z o.o.
Adres: Francuska 35-37; 40-027 Katowice Logo_TiP
Telefon: +48 601 414 977
Fax:

E-mail: info@tip.net.pl

Prezes: Piotr W. Fuglewicz

Osoba do kontaktu: Piotr W. Fuglewicz

http://www.tip.net.pl/

 

Profil firmy:

Firma TiP Sp. z o. o. powstała w roku 1990 w Katowicach. Od początku działalności zajmuje się lingwistyka komputerową. Pierwszym produktem, który znalazł się na rynku był korektor tekstu COR i jego późniejsza wersja CORWin, nagrodzone złotym medalem targów Softarg oraz nagrodą PCkuriera w roku 1991. Powodzenie produktu przyczyniło się do zawarcia kontraktu z firma Microsoft, która od wersji Word 2.0 aż do dnia dzisiejszego stosuje narzędzia językowe TiP w całej gamie swoich produktów. Oprócz korektora tekstów, w całej gamie produktów Microsoft Office używane są również: słownik wyrazów bliskoznacznych, moduł dzielenia wyrazów, korektor gramatyczny, a na poziomie systemu Windows również rozszerzenia dla języka polskiego usługi indeksowania systemu. O jakości produktów świadczy fakt, że również konkurencja Microsofta, firmy Lotus i WordPerfect używały wymienionego zestawu narzędzi produkcji TiP.
Kolejne zastosowania oprogramowania lingwistycznego TiP to moduły wbudowane w wyszukiwarki dwóch głównych polskich portali internetowych Onet.pl i Wirtualna Polska. Realizują one funkcje wspomagające indeksowanie i wyszukiwanie poprzez użycie funkcji językowych. W sieci komórkowej Plus działa kilka serwisów firmy TiP między innymi słownik polsko-angielski.
W ramach naturalnego rozwoju, na podstawie posiadanych narzędzi językowych TiP w ostatnich kilku latach zajmuje się zastosowaniami z obszaru semantyki. Ważne są w tym obszarze dwa projekty współfinansowane ze środków unijnych, a realizowane w międzynarodowych konsorcjach, z udziałem partnerów z Francji, Włoch, Portugalii i Czech. Ich efektem był najpierw wielojęzyczny motor wyszukiwania semantycznego, a potem zastosowanie tej technologii w systemach bibliotecznych, umożliwiających zadawanie pytań w języku naturalnym. Również obsługę zapytań realizuje firma w projekcie WKUP (Wirtualny Konsultant Usług Publicznych), wraz z Instytutem Systemów Sterowania oraz firmą SPIN. Narzędzia wyszukiwania semantycznego wykorzystywane są również przez popularny portal Panorama Firm.

 

Oferta:

Oprogramowanie języka naturalnego. Systemy wykorzystujące przetwarzanie języka.