Uczcijmy rocznicę urodzin wielkiego uczonego

Jan Czochralski to najczęściej cytowany polski uczony. Dzięki jego wynalazkom mogą dziś istnieć telefony komórkowe, tablety, cyfrowe aparaty fotograficzne, odtwarzacze mp3, przenośnie konsole do gier. Opracowana przez niego technologia wytwarzania monokryształów początkowo była tylko ciekawostką, dziś jest podstawą procesu produkcji mikroprocesorów, które znajdują zastosowanie w powszechnie używanych urządzeniach. Jutro – 23 października – w dniu urodzin Czochralskiego o godz. 17.00 planowana jest w całej Polsce akcja upamiętniająca uczonego.

Aby przyłączyć się do akcji nie trzeba wielkich przygotowań. Wystarczy, by w środę 23 października, dokładnie o 17.00, każdy z nas wyciągnął jakieś przenośne urządzenie, które zawsze ma przy sobie i które zawiera kryształy Czochralskiego – i przez kilkadziesiąt sekund po prostu pokazał je innym lub kamerom pobliskiego monitoringu – wyjaśnia Piotr Kossobudzki, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych.

Zachęcamy do udziału w akcji. Przy tej okazji warto również odnotować, że Sejm RP ustanowił rok 2013 Rokiem Jana Czochralskiego.

Więcej informacji na temat uczonego można znaleźć na stronie: http://www.pw.edu.pl/pw/Uczelnia/Profesor-Jan-Czochralski-patronem-roku-2013.

Źródło: nauka.gov.pl

Dodaj komentarz