Internet rzeczy - co to jest, jak działa i jak może Ci pomóc?

Internet rzeczy - Co to jest, jak dziala i jak moze Ci pomoc
23-04-22 | Aktualności

Podłączenie urządzeń fizycznych do Internetu i umożliwienie im wysyłania i odbierania danych to podstawowa definicja Internetu przedmiotów. Urządzenia iOT mogą być dowolne - od wagi, która rejestruje masę ciała i wysyła dane do gabinetu lekarskiego, po samochód, który łączy się z telefonem komórkowym i informuje użytkownika o tym, czy jego pojazd został uderzony.

Co to jest Internet Rzeczy?

Internet rzeczy to sieć urządzeń fizycznych połączonych ze sobą i z Internetem. Jest to termin używany do opisania stale rosnącej sieci połączonych urządzeń, czujników i maszyn, które generują dane i zasilają nimi scentralizowane systemy przetwarzania danych.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć w odniesieniu do IoT, jest to, że jest to sieć - nie rzecz. Drugą rzeczą, którą należy zrozumieć, jest to, że IoT składa się z rzeczy. Rzeczy takich jak samochody, urządzenia domowe, sieci energetyczne, urządzenia medyczne i sprzęt produkcyjny. Rzeczy te są połączone ze sobą i z Internetem, i generują dane. Tak wygląda proste wyjaśnienie. Zajrzyjmy teraz nieco głębiej.

Jak działa IoT?

Internet przedmiotów (IoT) to sieć urządzeń fizycznych (takich jak urządzenia domowe, samochody i urządzenia ubieralne), które są podłączone do Internetu i wymieniają dane między sobą oraz z innymi urządzeniami.

Urządzenia IoT gromadzą i analizują dane, aby dostarczyć użytkownikom użytecznych informacji. Na przykład inteligentny termostat może śledzić dzienny rozkład wejść i wyjść użytkownika i odpowiednio dostosowywać temperaturę. Inteligentny, samojeżdżący samochód może monitorować własny harmonogram konserwacji i ostrzegać użytkownika, gdy nadejdzie czas przeglądu. Urządzenie do śledzenia kondycji fizycznej może monitorować rytm snu użytkownika i odpowiednio dostosowywać jasność wyświetlacza, ułatwiając zasypianie.

Jak Internet Rzeczy może Ci pomóc?

Oferuje on wiele możliwości usprawnienia działalności firmy, poprawy doświadczeń klientów i zwiększenia zysków. Internet przedmiotów oferuje bogactwo informacji, z których każda może być w jakiś sposób użyteczna. Wykorzystując dane pochodzące od klientów i z procesów operacyjnych, można zacząć dostrzegać trendy i wzorce. Dane te można wykorzystać do podejmowania decyzji, a także do napędzania działań poprzez automatyzację.


Autor Kris27