Konkurs Copernicus Masters

Ruszył konkurs Copernicus Masters organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną i Niemiecką Agencję Kosmiczną. Mogą w nim brać udział przedsiębiorcy i jednostki naukowe z całego świata, które mają pomysł na aplikacje wykorzystujące dane satelitarne z obserwacji Ziemi.


Zgłoszenia  do konkursu będą przyjmowane od 15 kwietnia do 18 lipca 2016. Językiem konkursu jest język angielski. Zwycięzcy podzielą pomiędzy siebie ponad 300 000 € w nagrodach pieniężnych, pakietach danych satelitarnych, usługach doradczych i mentoringu.

Uczestnicy mogą wybierać spośród wielu wyzwań, obejmujących takie tematy jak monitorowanie środowiska, logistyka transportu, rolnictwa i leśnictwa, ochrony cywilnej, cloud computing i usług mobilnych, a także korzystania z wysokiej rozdzielczości zdjęć satelitarnych i radarowych danych.

Ogromne ilości danych satelitarnych są pozyskiwane w ramach programu Copernicus (wcześniej programu GMES – Global Monitoring for Environment and Security). Jest to inicjatywa, podjęta przez Unię Europejską, realizowana we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Jej głównym zadaniem jest opracowanie metod monitorowania stanu środowiska z pułapu satelitarnego, lotniczego i naziemnego. Dane zgromadzone za pomocą satelitów oraz pomiarów naziemnych przetwarzane są w celu świadczenia usług informacyjnych, pozwalających na skuteczniejsze zarządzanie środowiskiem oraz poprawę bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej. Program ten umożliwia szybsze i sprawniejsze reagowanie w razie wystąpienia katastrof naturalnych, efektywniejsze korzystanie z zasobów naturalnych, lepszy monitoring jakości i czystości wód, powietrza. Dzięki umieszczonym niedawno na orbicie satelitom z serii Sentinel możliwe jest pozyskiwanie danych i wykorzystanie ich w różnych sektorach biznesu.

Więcej informacji na stronie Copernicus Masters.

Koordynator Klastra oferuje pomoc w przygotowaniu zgłoszenia przez swoich uczestników. Firmy i instytucje należące do Śląskiego Klastra ICT, zainteresowane uczestnictwem w konkursie, proszone są o kontakt mailowy na adres: projekty@ict-silesia.pl

Źródło: esa.int