X Europejski Kongres Gospodarczy (X European Economic Congress)

X Jubileuszowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC) odbędzie się w Spodku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w dniach 14 – 16 maja 2018 roku. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to największa impreza gospodarcza Europy Centralnej – trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem ponad 9 tysięcy gości z Polski, Europy i świata.
W blisko 150 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, a także komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy. Wydarzenie zostało uznane za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.

 

Podczas 10. edycji wydarzenia będą prowadzone rozmowy między innymi o inwestycyjnej atrakcyjności Polski jak również wybrzmią ważne pytania o pierwszą ustawową Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, efekty jej funkcjonowania i stojące przed nią wyzwania. Na temat metropolii – zarówno w kontekście powstałego na Śląsku i w Zagłębiu Związku Metropolitalnego, jak i procesów metropolitalnych zachodzących w innych miastach kontynentu – dyskutować będą burmistrzowie i prezydenci miast, naukowcy, przedstawiciele świata biznesu i administracji rządowej.

Zagadnienie międzynarodowych kontaktów gospodarczych to od lat mocny segment dyskusyjny Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie możliwości spotkań i dyskusji z potencjalnymi partnerami i decydentami gospodarczymi z Chin, Japonii, Wietnamu i Indii. Sporo uwagi poświęci się także Afryce jako obiecującemu, zróżnicowanemu wewnętrznie rynkowi.

Od pierwszej odsłony Europejskiego Kongresu Gospodarczego  jeden z najważniejszych bloków tematycznych stanowią kwestie związane z polityką energetyczną Unii Europejskiej. Ten obszar europejskiej debaty łączy aspekt gospodarczy ze środowiskowym i społecznym.
Natomiast o wyzwaniach transformacji technologicznej w energetyce i przemyśle – szczególnie w kontekście polityki ochrony klimatu – będą rozmawiali w Katowicach politycy, menedżerowie największych firm oraz inwestorzy i animatorzy innowacji.

Ważnym tematem tegorocznego Kongresu będzie IV rewolucja przemysłowa, digitalizacja i technologia, które łączy hasło „Przemysł 4.0”. Technologiczne wątki będzie można odnaleźć w wielu panelach dyskusyjnych Kongresu. Zaplanowano sesje o tematyce dotyczącej elektromobilności, sztucznej inteligencji, wirtualnej, mieszanej
i rozszerzonej rzeczywistości, wielkich zbiorów danych (BiG Data), Internetu Rzeczy (IoT), blockchain,
robotyzacji i automatyzacji, a także korzyści i zagrożeń płynących z ekspansji świata nowych technologii, a także start-upów, które już na stałe towarzyszą wydarzeniu.

Tegoroczna, już 3 edycja European Start-up Days odbędzie się pod hasłem „Technologie, które zmienią świat”.  European Start-up Days to jedno z największych w kraju wydarzeń dedykowanych start-upom. W tegorocznej odsłonie European Start-up Days weźmie udział ponad 70 prelegentów, kilkaset start-upów i ponad 2500 gości. Będą oni mogli wybierać spośród bogatego programu paneli dyskusyjnych, wystąpień mentorów, analiz praktycznych przypadków i prezentacji start-upowych pomysłów.
Natomiast do udziału w tegorocznej edycji konkursu Start-up Challenge zgłosiło się blisko 200 start-upów. Jury wyłoniło 100 najciekawszych, które zaprezentują się w Scale-up Alley – dedykowanej biznesowym wizjonerom przestrzeni katowickiego Spodka. Autorzy 18 najlepszych konceptów wystąpią nie tylko na scenach prezentacyjnych European Start-up Days, ale również Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

 

Zapraszamy po szczegóły wydarzenia na stronę Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Informacje dedykowane start-upom można odnaleźć na stronie European Start-up Days.

 

Agenda: link do agendy na stronie wydarzenia http://www.eecpoland.eu/2018/pl/sesje/14.html

lub Agenda do pobrania jako PDF

 

Organizator: Grupa PTWP SA