O hakerach w Polskim Radiu – rozmowa z dyrektorem IMM

Śledczy badają sprawę wycieku danych klientów Plus Banku, nie wykluczają też, że w czerwcu za paraliżem linii lotniczych LOT stał atak hakerów. Zapraszamy do wysłuchania audycji w Polskim Radiu z udziałem Marka Hołyńskiego, dyrektora Instytutu Maszyn Matematycznych (IMM) – uczestnika Śląskiego Klastra ICT.

– Haker to nie przestępca, ale ktoś kto potrafi tak obejść kod, że program będzie działał szybciej, lepiej. Dla włamywaczy zarezerwowany jest osobny termin – crackers – wyjaśnił Marek Hołyński. Przyznał jednak, że walka z niewłaściwym nazewnictwem nie przynosi efektu.

Gość zaznaczył, że cyberprzestępczość to w tej chwili już biznes. Są dziesiątki firm z dużym kapitałem, w których można wynająć 10 tys. Chińczyków, którzy przypuszczą atak albo zamówić strony podszywające się pod prawdziwe witryny rządowe czy bankowe. Co więcej firmy te dają gwarancję i zwracają pieniądze, jeśli podmiana strony się nie uda.

Hołyński w Jedynce radzi też jak indywidualny użytkownik może się bronić przed atakami w Internecie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Przejdź na stronę Polskiego Radia i kliknij w player >>>

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Marek Hołyński (Polskie Towarzystwo Informatyczne, dyrektor Instytutu Maszyn Matematycznych)

Data emisji: 2.07.2015  Godzina emisji: 15.32

Źródo: Polskie Radio